افزایش امنیت دامنه

سطح پنل کاربری

۱. با تغییر رمز اکانت خود را ایمن کنید

هر شخصی که به حساب شما در وب سایت ثبت دامنه دسترسی داشته باشد، می‌تواند نام دامنه شما را ربوده یا آن را به مالک جدید منتقل کند. بنابراین، مهم است که حساب خود را ایمن نگه دارید. این بدان معنی است که شما باید اطمینان حاصل کنید که حساب شما با یک رمز عبور طولانی و قوی محافظت می‌شود که حدس زدن آن برای هکر دشوار است.

۲. احراز هویت دو مرحله ای (2FA)

همچنین باید روش‌های احراز هویت اضافی مانند فرآیند احراز هویت دو مرحله‌ای را با استفاده از یک رمز امنیتی یا یک کد عبور یک‌باره ارسال شده توسط پیامک به دستگاه تلفن همراه (اگر این گزینه توسط ثبت‌کننده شما ارائه شده باشد) فعال کنید. همچنین مهم است که اگر شخصی که مسئولیت مدیریت نام دامنه شما را بر عهده دارد شرکت شما را ترک کند، بررسی کنید که رمز عبور حساب تغییر کرده است.

۳.محدود کردن دسترسی به آدرس IP خاص

راه دیگر برای محافظت از نام دامنه شما دادن دسترسی حساب به آدرس های IP خاص است. این معیار امنیتی هوشمندانه به شما امکان می‌دهد مکان های خاصی مانند آدرس IP خانه یا محل کار خود را به عنوان امن علامت گذاری کنید. اگر یک آدرس IP غیرمجاز در تلاش برای دسترسی باشد، به او امکان دسترسی داده نخواهد شد. این ویژگی در حال حاضر تنها توسط 4.8٪ از مشتریان استفاده می‌شود، شاید به این دلیل که به طور گسترده از خدمات ثبت در دسترس نیست و پیشرفته در نظر گرفته می‌شود.

سطح دامنه

۴. اعلان وضعیت دامنه

ثبت کننده نام دامنه شما باید قبل از تاریخ تمدید نام دامنه شما یک ایمیل یادآوری ارسال کند. ثبت‌کننده همچنین می‌تواند در صورت بروز هرگونه مشکل پرداخت یا اگر شخصی درخواست انتقال نام دامنه شما را داشته باشد، با شما تماس بگیرد. بنابراین، مهم است که مطمئن شوید اطلاعات تماس فعلی ثبت کننده دامنه به روز است.

۵. سرویس حفظ حریم خصوصی

حفظ حریم خصوصی دامنه سرویسی است که توسط بسیاری از ثبت کننده‌ها به صورت رایگان ارائه می‌شود یا ممکن است هزینه ماهانه کمی‌برای آن در نظر بگیرند. داشتن حریم خصوصی نام دامنه بسیار مهم است. از طریق این گزینه می‌توانید از دسترسی آزادانه نام، آدرس و اطلاعات تماس خود در عموم جلوگیری کنید. سارقان نام دامنه ممکن است از این اطلاعات برای انتقال نام دامنه شما به کاربر دیگری یا برای تماس با شما و فاش کردن رمز عبور شما برای فریب شما استفاده کنند. این یکی از نکات مهمی‌است که باید قبل از ثبت نام دامنه بدانید.

۶. قفل رجیسترر

بسیاری از ثبت کنندگان خدماتی به نام “قفل ثبت” ارائه می‌دهند که در برخی مواقع به عنوان “قفل دامنه” یا “قفل انتقال” نیز شناخته می‌شود. این قفل به جلوگیری از انتقال تصادفی یا غیرقانونی دامنه شما بدون رضایت شما کمک می‌کند. هنگامی‌که دامنه “قفل” است، فرآیند انتقال تنها زمانی انجام می‌شود که وارد حساب کاربری خود شوید و قفل دامنه را باز کنید. در اینجا واضح است که قفل ثبت نام دامنه شما را در برابر شخصی که به حساب شما دسترسی دارد محافظت نمی‌کند. با این حال، این سیستم از تلاش شخصی برای انتقال دامنه با جعل هویت شما از طریق تماس یا ایمیل جلوگیری می‌کند.

۷. قفل رجیستری

EPP لایه دیگری از حفاظت را برای نام دامنه شما ارائه می‌دهد. اگر این سرویس توسط ثبت کننده نام دامنه شما پشتیبانی می‌شود، به شما این امکان را می‌دهد تا برای هر دامنه ای که دارید یک کد اطلاعات مجوز (AIC) منحصر به فرد را انتخاب کنید. در صورت تغییر حساب میزبانی وب یا ثبت کننده نام دامنه، این AIC باید قبل از شروع فرآیند انتقال نام دامنه به ارائه دهنده خدمات جدید داده شود.

۸. علائم تجاری و مسدود کردن تایپی

راه دیگر برای محافظت از دامنه شما این است که ثبت علامت تجاری خود را در چندین دامنه سطح بالا (TLD) مسدود کنید. این کار شامل جلوگیری از ثبت علامت تجاری شما با TLDهای خاص مانند xxx. می‌شود. همچنین می‌توانید ثبت نام‌های دامنه اشتباه املایی را مسدود کنید که می‌تواند به مبارزه با اشتباهات تایپی کمک کند. جهت اطلاع از این که tld چیست اینجا کلیک نمایید. Typosquatting به این معنا است که صاحبان وب سایت های متقلب کاربرانی را هدف قرار می‌دهند که به طور تصادفی آدرس وب سایت اشتباهی را در مرورگر URL با هدف فروش محصولات رقابتی یا سرقت اطلاعات شخصی وارد می‌کنند. به عنوان مثال از amazon.com را در نظر بگیرید. آن‌ها پیش‌بینی می‌کنند که شخصی حروف صدادار را از دست می‌دهد و amzon.com و amazn.com را ثبت کرده‌اند که از آنها برای هدایت مشتریان به وب‌سایت واقعی استفاده می‌کنند، نه یک سایت رقیب.

در سطح DNS

۹.پسوندهای امنیتی سیستم نام دامنه (DNSSEC)

DNSSEC وضوح آدرس های IP را تأیید می‌کند. هنگامی‌که نام دامنه خود را وارد می‌کنید، DNSSEC امضاهای رمزنگاری را به داده های DNS اضافه می‌کند که تأیید اعتبار وب سایتی را که قصد بازدید از آن را دارید تأیید می‌کند. 4.9٪ از نظرسنجی کنندگان از DNSSEC برای همه دامنه های خود و 11.2٪ برای برخی از دامنه های خود استفاده می‌کنند. 30.7٪ از آن برای هیچ کدام استفاده نمی‌کنند و 53.2٪ از نظرسنجی کنندگان نمی‌دانستند که DNSSEC وجود دارد. ممکن است بسیاری از کاربران این ویژگی امنیتی را از نظر فناوری پیشرفته بدانند، اما به راحتی می‌توان آن را با کمک ثبت کنندگان و ارائه دهندگان میزبانی راه اندازی کرد.

۱۰.DNS پرمیوم

PremiumDNS می‌تواند با هر دامنه‌ای مورد استفاده قرار گیرد، و تضمین می‌کند که دامنه شما به خوبی اجرا می‌شود و بدون مشکل باقی می‌ماند. این سرویس به مشتریان 100% آپتایم DNS ارائه می‌دهد، جستجوها را ایمن می‌کند و از هدایت مجدد سایت جعلی جلوگیری می‌کند.

اقدامات دیگر

۱۱. تمدید خودکار را تنظیم کنید

ساده ترین راه برای از دست دادن نام دامنه، عدم تمدید آن در زمان مناسب است. تنظیم یک فرآیند تمدید بسیار مهم است، این امر می‌تواند به آسانی برنامه ریزی یک یادآور تمدید مکرر موجود در برنامه تقویم دسکتاپ شما باشد. این یادآوری از قبل در مورد تمدید نام دامنه به شما هشدار می‌دهد. بسیاری از ثبت کنندگان اکنون به صاحبان وب سایت این امکان را می‌دهند که دامنه‌ها را همگام کنند تا تاریخ انقضای آنها یکسان باشد، این امر مدیریت بیش از یک نام دامنه را بسیار آسان می‌کند. معمولاً می‌توانید نام دامنه‌ها را برای یک، دو یا پنج سال تمدید کنید، اما در انتخاب هر بازه زمانی که بیش از یک سال است مراقب باشید. تمدید نام دامنه چیزی است که اگر مجبور به انجام آن به طور منظم نباشید ممکن است از ذهن شما برود. همچنین می‌توانید نام دامنه خود را به طور خودکار تمدید کنید. با این حال، ممکن است نام دامنه و تاریخ انقضای آنها را از دست بدهید.

۱۲. از واگذاری مدیریت دامنه (به اشخاص و یا کارمندت شرکت) خودداری کنید

در صورت خروج شخصی که مسئولیت مدیریت نام دامنه در سازمان شما را بر عهده دارد، اطمینان از به روز رسانی اطلاعات تماس بسیار مهم است. همچنین یک راه معقول برای لیست سفید آدرس ثبت کننده دامنه خود در فیلترهای هرزنامه است تا اطمینان حاصل شود که هر ایمیل ارسال شده توسط ثبت کننده دامنه را دریافت می‌کنید.

کلام آخر

در این مقاله، ما برخی از بهترین ویژگی های امنیتی را برای اطمینان از ایمن نگه داشتن دامنه شما پوشش داده ایم. این فقط اطلاعات شما نیست که در خطر است، بلکه اطلاعات مشتری شما و همچنین شهرت شما به عنوان یک برند در خطر است. امیدواریم که تا به حال متوجه شده باشید که حفظ امنیت دامنه خود چقدر مهم است و همچنین نکات بسیار خوبی را در مورد نحوه ادامه محافظت از آن انتخاب کرده اید. در صورت نیاز به هرگونه راهنمایی بیشتر میتوانید با ما تماس حاصل نمایید.

محتوای مورد نظر خود را با دوستانتان به اشتراک بگذارید.
5 2 رای ها
امتیاز شما به این پست
guest
0 دیدگاه‌ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها